motyl.jpgvodopad.jpghladanie2.jpghladanie1.jpgpotok.jpg

Zdravie a výživa

Prírodný lekári: zázvor (ďumbier)

Zázvor je korenie z koreňa ďumbiera lekárskeho. Má príjemnú a intenzívnu pikantnú chuť s nádychom exotiky. Najväčším vývozcom zázvoru je India, Čína a Indonézia. V Číne sa pestoval už pred viac ako 5000 rokmi. Na Filipínach veria, že má omladzujúce účinky. Žuvanie ďumbieru spoľahlivo zabraňuje morskej chorobe.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Prírodní lekári: klinček

Klinček je jedným z najstarších korení s najobľúbenejšou arómou. Považoval sa za všeliek po celé stáročia. Číňania ho používali už 300 rokov pred naším letopočtom na vyplachovanie úst, čo miernilo bolesti zubov. Urodzení mohli napríklad hovoriť s cisárom len vtedy, keď si navoňali dych požutím klinčeka.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Placebo efekt: telo sa lieči samo

Americký chirurg Bruce Moseley je špecialista na operácie kolena. Pretože v minulosti pôsobil ako lekár národnej basketbalovej reprezentácie. A profesionálni basketbalisti často trpia na opotrebovanú chrupavku v kolennom kĺbe. Bežná operácia, pri ktorej sa odstránia úlomky zodratej chrupavky a kĺb sa vyhladí frézou, zbavovala pacientov bolesti a umožnila im, aby koleno fungovalo ako predtým.

Po čase sa doktor Moseley podujal na experiment: polovicu pacientov s opotrebovaným kĺbom reálne operoval. Druhú polovicu len uspal na operačnej sále, trochu im narezal koleno (aby to vyzeralo ako operačná rana) a potom počkal, kým sa preberú. Výsledky boli šokujúce: koleno sa začalo uzdravovať aj tým pacientom, ktorí si mysleli, že boli operovaní, hoci v skutočnosti žiadna operácia neprebehla! Na uzdravenie stačila viera v operáciu.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Chlieb náš každodenný 1.: Úvod do seriálu o výžive

Jedlo je hlavným dôvodom, že sa dobrovoľne stávame súčasťou ekonomického systému. Jedným z našich hlavných kritérií na hodnotenie úspechu v spoločnosti je dostatok a pestrosť jedla. Naopak, nedostatok jedla môže byť dôvod, že vieme rozpútať revolúciu, navzájom si ubližovať, z histórie a správ vieme, že aj navzájom sa zabíjať, či poslúchať ako otrok.

Čítať ďalej...

Lieky sú viac o biznise ako o zdraví

Peniaze a zdravie by nemali mať veľa spoločného A predsa majú. Veľmi veľa. Dnes, keď prídete do ordinácie všeobecného lekára, tak mu poviete čo vás trápi a on vám rovno predpíše lieky. Nepozrie sa vám do hrdla, nepočúva vaše srdce a nie ešte, aby sa vás opýtal, či vás niečo trápi. To nie je jeho starosť. Česť výnimkám.

Čítať ďalej...

Nebojte sa pôstu

Rád sa postím. Začínal som s pôstmi z náboženských dôvodov ako člen malej cirkvi a to bolo kvalitné sebaznásilňovanie. No potom, keď ma život doviedol do hlbokých depresií, mi priateľ poslal knihu J.C.Nikolajeva „Léčení hladovkou“, kde je popísané ako profesor Nikolajev úspešne využíval liečbu pôstom v moskovskej psychiatrickej nemocnici. S veľkými obavami som sa nakoniec rozhodol pre 11-dňový pôst o vode. Čuduj sa svete – depresia odplávala a ja som spoznal čaro dlhodobého pôstu.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Podkategórie