motyl.jpgvodopad.jpgpotok.jpghladanie1.jpghladanie2.jpg

Správa vecí verejných

„Občania môžu riadiť svoj štát z pohodlia obývačky“

Daniel Marko pracuje ako IT technik vo veľkej telekomunikačnej spoločnosti. Aktívne sa však zaujíma o možnosti spoločenskej zmeny k lepšiemu. Napísal knižku Veľká príručka na oslobodenie, v ktorej odhaľuje pravú tvár súčasného ekonomického systému a prináša praktické návody, ako žiť v čo najmenšej závislosti od systému. V poslednom čase sa angažuje pri presadzovaní myšlienky priamej demokracie. Dokonca sa rozhodol kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách ako nezávislý kandidát Obyčajných Ľudí. Do parlamentu sa chce dostať preto, aby systém priamej demokracie ukážkovo uviedol do praxe.

Viac sa dozviete v časopise...

Počuli ste o islandskej revolúcii?

Island je malá krajina na pokraji záujmu európskej verejnosti. Počas uplynulých rokov však prešla zásadným prevratom. Väčšinové média po celej Európe sa pritom tvária, akoby sa tam nič zaujímavé nestalo.

Hovorí sa o cielenom informačnom bojkote islandskej revolúcie. Čelným európskym politikom a majiteľom veľkých mediálnych korporácií nevyhovuje, aby sa ľudia dozvedeli pravdu o Islande a dostali tak do rúk návod, ako odstaviť skorumpovaný systém a začať zavádzať prvky priamej demokracie. Našťastie existujú aj menšie nezávislé médiá a internet. Vďaka nim sa informácie o Islande šíria, i keď často nesúvisle a útržkovito. My sa na základe dostupných zdrojov pokúsime zosumarizovať, čo sa na Islande udialo.

Viac sa dozviete v časopise...

O priamej alebo skutočnej demokracii

V súvislosti s korupčnými kauzami, súčasnými, ale aj minulými, vyvstáva otázka: Akí ľudia nám vládnu? Uprednostňujú vlastné vrecko pred verejným blahom? Vari nemáme demokraciu? Nie je demokracia vládou ľudu? Prečo je potom ľud oklamávaný a ožobračovaný? Prečo ľud nie je schopný vymeniť týchto ľudí a dosadiť na ich miesta poctivých služobníkov ľudu?

Čítať ďalej...