potok.jpgvodopad.jpghladanie1.jpghladanie2.jpgmotyl.jpg

Spoločenské vzťahy

Hľadanie priamej demokracie a budovanie komunít, teda trvalej udržateľnosti v sebestačných spoločenstvách

Množstvo ľudí dnes hovorí o budovaní komunít. Vieme ale, čo to tá komunita je? Jedným z dôvodov, prečo sa nemôžeme v problematike komunít ľahko orientovať, je vágne definovaný samotný pojem „komunita“. Na Slovensku ho žial najčastejšie skloňujeme v súvislosti s rómskou komunitou, lebo si s ňou v kontexte multinacinálnej spoločnosti nevieme dať rady.

Čítať ďalej...

Naše rodinné zásady

Sme celkom obyčajní rodičia troch detí, ktorí spravili kopec celkom obyčajných rodičovských chýb. Po čase sme si uvedomili, že rodičovstvo nás viac vyčerpáva ako by nás malo nabíjať energiou, deti si zvyčajne robia čo chcú a že my sami sa čoraz častejšie hádame.

Pomaly a bolestivo sme začali veci naprávať. Čítali sme si rôzne knižky o výchove, sami sme všeličo skúšali, hodne nás inšpirovali aj pedagogické postupy v Škole Fantázia, do ktorej chodí naša najstaršia dcérka. No, stále nie sme dokonalí, ale aspoň sme si vyjasnili, akou cestou sa ako rodičia chceme uberať. Na základe našich skúseností i naštudovaných vecí sme dospeli k niekoľkým zásadám. Keď sa nám ich darí dodržiavať, život v našej rodine je hneď veselší:

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Chlapci v mužskom tele

Skúste uhádnuť, čo majú spoločné nasledujúci muži:

1. Autoritatívny šéf, ktorý neustále vrieska po svojich podriadených.
2. Slabošský šéf, ktorý sa svojich podriadených bojí a zatvára sa pred nimi v svojej kancelárii.
3. Agresívny alkoholik, ktorý bije svoje deti a manželku.
4. Otec pod papučou, ktorý nič nerieši a vo všetkom manželku poslúcha.
5. Manažér workoholik, ktorý drie až do úmoru, pretože „všetci sú neschopní a ak to chce mať poriadne, musí si to urobiť sám“.
6. „Chrobák Truhlík“, ktorý nerobí nič, ale každého poučuje a zhadzuje ho svojimi ironickými poznámkami.
7. Sukničkár, ktorý strieda partnerky ako ponožky, no bojí sa ísť do vážneho vzťahu.
8. Zatrpknutý samotár, ktorý si odopiera radosti života a žije len pre povinnosti.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Čo je a čo nie je komunita

Upozornenie: Tento text vyšiel v časopise Hľadanie (marec 2012). Keďže bol skrátením a redakčnými úpravami pozmenený zmysel textu, uverejňujeme aj pôvodný text autora s názvom Hľadanie priamej demokracie a budovanie komunít, teda trvalej udržateľnosti v sebestačných spoločenstvách.

Cítime, že naša spoločnosť prežíva krízu a preto čoraz viac ľudí hovorí o priamej demokracii a o budovaní komunít. Pritom je málokomu jasné, čo slovo „komunita“ vôbec znamená. Na Slovensku ho žiaľ najčastejšie skloňujeme v súvislosti s rómskou komunitou, lebo si s ňou v kontexte multinacionálnej spoločnosti nevieme dať rady.

Pre našu tému je však dôležité vychádzať z pôvodného významu: komunita je skupina ľudí, ktorá navzájom komunikuje a udržuje určité spoločenské väzby. Spoločenské väzby a sociálny kapitál sa však v našej kultúre rýchlo strácajú. Stačí sa pozrieť na vzťahy ľudí v geograficky danej komunite jedného paneláku. Vzájomné vzťahy tejto komunity sú už natoľko deformované, že spolu takmer nekomunikujú, nepoznajú sa a často sa už ani nezdravia. Je to spôsobené veľkou migráciou a praktickou neexistenciou sociálnych štruktúr, ktoré by napomáhali zoznamovaniu sa a komunikácii susedov.

Čítať ďalej...