motyl.jpgpotok.jpghladanie1.jpgvodopad.jpghladanie2.jpg

Zo zákulisia protestov Gorila

Janka Leitnerová z Banskej Bystrice, jedna z organizátorov protestov Gorila a členka našej redakčnej rady, pod paľbou otázok.

Aký bol tvoj život pred protestami? Aké si mala sny, túžby?

Môj život pred protestami bol naplnený šťastím a spokojnosťou. Možno niekde v hĺbke som sa celý život potkýnala o pocit, že chcem pomáhať ľuďom, aj keď niekedy, ako keby proti ich vôli. Až neskôr, som pochopila, že sa nedá pomôcť niekomu, kto nechce pomoc prijať. Ale tá túžba bola silná. Začali sme sa s manželom stretávať s ľuďmi, ktorí mali podobné pocity. Pocit, že tento systém fungovania spoločnosti je chybný a že by bolo potrebné niečo na ňom opraviť alebo zmeniť.

Aké máš pocity teraz, začiatkom roku 2012, v súvislosti so spoločenskými pohybmi, ktoré na Slovensku sledujeme?

Naozaj som úprimne šťastná, že ľudia začínajú byť citlivejší, vnímavejší k tomu čo sa deje. Vďaka týmto spoločenským procesom som sa mohla zoznámiť s mnohými úžasnými ľuďmi.

Vieme, že spis Gorila bol známy v určitých kruhoch už dva roky. Uverejnenie spisu veľmi podozrivo súvisí s predčasnými parlamentnými voľbami a tiež s účelovým založením strany 99 percent. Nestali sme sa všetci len obeťou nejakej spravodajskej hry a politického boja o moc?

Áno, celý čas sme manipulovaní. Aj tento spis bol možno účelovo zverejnený, s cieľom poškodiť jeho aktérov v predvolebnom boji. Ale ich stratégovia možno celkom neodhadli, že už toho bolo, aj na nás trpezlivých a tolerantných Slovákov dosť a že by jedna kauza mohla pohnúť celým Slovenskom. Veď takých káuz už bolo. Ale stalo sa.

Prvý protest Gorila sa uskutočnil v Bratislave 27. januára a zúčastnili sa na ňom tisíce ľudí. Ako si vnímala tie masy? Prekvapila ťa taká veľká účasť?

Alenka a Marek z nasej skupiny sa zúčastnili na tomto prvom proteste a posielali nám fotky MMS-kami, volali nám, dávali mobil na hlasitý odposluch, aby sme počuli tú atmosféru. Boli nadšení a my s nimi. Od toho momentu sme sa pridali a začali sa aktívne podieľať na všetkých ďalších aktivitách súvisiacich s protestami. Veľká účasť prekvapila asi mnohých, ale mňa skôr potešila.

Pomáhala si aj pri formulácii požiadaviek protestu? Myslíš, že požiadavky protestu vznikali v komunikácii medzi ľuďmi alebo len z jednej - dvoch hláv?

Požiadavky sa začali formovať priebežne, po prvom proteste a bolo to veľmi komplikované. Postupne sme sa rozširovali o organizátorov z rôznych miest a na každom ďalšom stretnutí sme začínali od začiatku. Pretože každý nový človek mal iné názory, návrhy a predstavy o požiadavkách. Mali sme málo odborníkov, boli sme všetci pripravení na zmenu, ale nikto presne nedokázal špecifikovať, akou cestou sa k tejto zmene dostať. Boli sme všetci unavení, vyčerpaní, sklamaní. Boli sme obvinení, že sa uzatvárame, že o všetkom rozhodujeme sami. Ale opak bol pravdou, snažili sme sa nájsť konsenzus nás všetkých. Na druhej sme si boli vedomí toho časového tlaku, že ľudia očakávajú nejaké výstupy. Stali sa aj chyby, že niektorí jednotlivci vystúpili na verejnosť s požiadavkami, ktoré sme si neodsúhlasili.

Medzi prvými požiadavkami sa objavila požiadavka zrušenia predčasných parlamentných volieb, bez toho, aby bola širšie zdôvodnená. Nebola to chyba, stanovovať požiadavky bez širšej spoločenskej diskusie a bez hlbšieho vysvetlenia?

Možno bola. Každý v začiatku vyjadroval svoj vlastný názor, však organizátori sa v deň protestu stretli prvýkrát. Ale učíme sa na vlastných chybách a momentálne sa vo väčšine miest začínajú organizovať verejné diskusie, besedy, občianske zhromaždenia, ktoré by mohli byť prvými krokmi k priamej, čistej demokracii.

V čom myslíš, že by boli odložené voľby iné, než terajšie? Nie je to utópia?

V prípade, že by predčasné voľby boli zrušené, tak by bolo potrebné vyhlásiť úradnícku vládu, ktorá by zmenila volebný zákon v zmysle priamej demokracie. Model priamej demokracie je funkčný, funguje dlhodobo vo Švajčiarsku a po prevrate už tretí rok na Islande.

Ďalšia požiadavka – odstúpenie všetkých osôb spomenutých v spise Gorila. Nie je to príliš účelové? Čo ak tam nejaké meno bolo vsunuté? Čo ak tam nejaké meno bolo vyškrtnuté? Iní politici sa nesprávali korupčne? Nemala by sa kauza riešiť viac principiálne a systémovo a menej osobne?

Súhlasím, nech sa to rieši principiálne, nie osobne, ale či tam boli nejaké mená vsunuté alebo nie, to už musia skúmať orgány činné v trestnom konaní. Akurát problém je v tom, že u nás je politická moc priamo prepojená s výkonnou, ale to už sme pri systémovej zmene.

Čo by mohol každý urobiť pre to, aby sa na Slovensku žilo lepšie? Ako chcete zapojiť viac ľudí do diania?

Momentálne je dôležité vyjsť do ulíc, ukázať, že nás je veľa, ktorí si želáme zmenu, že aspoň v tomto jednom sa zhodneme všetci, že zmena je potrebná. Potom príde širšia diskusia o tom akú zmenu si želáme, každý sa bude môcť vyjadriť, zapojiť a spolurozhodovať o svojej budúcnosti.

Máš pocit, že médiá zámerne nepravdivo informujú o protestoch?

Spis Gorila bol účelovo zverejnený, ale vymklo sa im to z rúk a teraz potrebujú účelovo celu kauzu Gorila ututlať. Takže teraz médiá účelovo skresľujú počet účastníkov protestov. Momentálne o žiadnych našich, už konštruktívnych krokoch verejnosť vôbec neinformujú, alebo práve opačne dezinformuj. Máme dokonca informácie od niektorých novinárov, že majú úplný zákaz uverejňovania akýchkoľvek ďalších aktivít ohľadom spisu Gorila.

Médiá píšu o trieštení sa organizátorov. Neoslabujú spory medzi organizátormi hnutie zvnútra?

To je presne to, čo hovorím. Médiá pri akýchkoľvek názorových nezhodách, ktoré sú prirodzené, informujú o trieštení, namiesto toho, aby zverejnili výsledok, konštruktívne riešenia, ktoré z tých diskusií vychádzajú ako konsenzus. Samozrejme, sú skupiny, ktoré sa odčlenili, pretože majú inú predstavu o ceste k zmene, ale to neznamená, že sa trieštime.

Čo ak sa ukáže, že spis Gorila tak, ako bol uverejnený, je nepravdivý? Nestoja potom protesty Gorila na vode?

Že spis Gorila je nepravdivý, o tom pochybujem, pretože už odznelo dosť vyhlásení o jeho pravosti. Ale keby predsa, tak protesty umazali, že ľudia sú pripravení na zmenu, že si želajú žiť v lepšej spoločnosti. O čom svedčia aj protesty po celom svete, ktoré so spisom Gorila nemajú nič spoločné. Takže je jasné, že kapitalizmus má aj svoje obmedzenia a zmena systému je žiaduca.

Ďakujem za rozhovor a za tvoj čas.

Otázky kládol Milan RuskoNeskrátená verzia rozhovoru:


Janka Leitnerová z Banskej Bystrice, jedna z organizátorov protestov Gorila a členka našej redakčnej rady, pod paľbou otázok.

Úvod

Janka, iste bude pre obyvateľov nášho Slovenska zaujímavé nahliadnuť do jednej z hlavných spoločenských udalostí dnešných dní, ktorá stále prebieha na uliciach viacerých našich miest, do protestov Gorila, priamo z prvej ruky, očami človeka, ktorý je v centre tohto diania. Si pripravená na otázky na telo?

Ano, samozrejme

Bude Tvoj pohľad na vec iný, než je ten známy a medializovaný? V čom?

Moj pohlad bude uplne odlisny, od pohladu ktory poskytuju media. A v com? V mnohom. Napriklad v tom, co media nevidia a mozno ichto ani nezaujima. V emociach. V pohlade na emocie moje, aj vsetkych organizatorov protestov Gorila.

Aký bol Tvoj život pred protestami? Aké si mala sny, túžby? Čo si chcela vtedy zmeniť?

Moj zivot predprotestami bol naplneny stastim, spokojnostou v rodine, aj praci. Mozno niekde v hlbke som sa cely zivot potkynala o pocit, ze chcem ludom pomahat, velmi silna tuzba pomahat aj ked niekedy, ako keby proti ich voli, tak ako hovori moj kamarat Mirko „ chcela som pachat dobro„ Az neskor, som pochopila, ze sa neda pomoct niekomu, kto nechce pomoc prijat. Ale ta tuzba bola tak hlboka, ze som sa jej nemohla zbavit ani po niekolkych padoch a preslapoch, a zacali sme sa stretavat s ludmi, ktori mali podobne pocity a nazory ako my s manzelom. Mali a stale mame pocit, ze tento system fungovania spolocnosti je chybny a ze by bolo potrebne nieco opravit,alebo zmenit.

Čo podľa Teba na Slovensku ľuďom najviac chýba? Teda okrem peňazí, ktoré asi chýbajú každému. ;-)

Niekde som citala, ze je to nie ekonomicka kriza, ale kriza moralky, a s tymto nazorom sa stotoznujem. Spolocnost je taka, aki su v nej ludia, jednotlivci. Je len odrazom nas vsetkych. A tak, sme spolocne dospeli k nazoru, ze kazdy by mal zacatod seba, kazdy moze zmenit len sam seba. Takze, aby som odpovedala, tak myslim, ze to co dnes ludom najviac chyba, su skutocne ,ludske ,moralne hodnoty.

Čo v živote považuješ za najväčšie poklady, hodnoty? Čo považuješ za zmysluplné žitie?

Najvacsou hodnotou podla mna je ludskost, laska, spolupatricnost, pomoc, pochopenie.... Mozno to uz vsetko znie trochu frazovito, ale len skutocne, opravdive prezivanie tychto hodnot povazujem za zmyslupne zitie, ked to clovek nedokaze prezivat, tak len vtedy moze tvrdit, ze je to klise.

Aké máš pocity teraz, začiatkom roku 2012 v súvislosti so spoločenskými pohybmi, ktoré na Slovensku sledujeme? Ako sa cítiš?

Velmi sa tesim, naozaj uprimne som stastna, ze ludia zacinaju byt citlivejsi, vnimavejsi k tomu co sa deje. Vdaka tymto spolocenskym procesom som sa mohla zoznamit s mnohymi uzasnymi ludmi, aj ked aj s takymi ktori by este na tychto zmenach chceli nieco vytazit, ale nastastie ich bolo ovela menej.

Udalosti

Údajný spis tajnej služby z operácie Gorila bol zverejnený na internete pred vianocami 2011. Odpočúvanie v jednom bratislavskom byte obsahuje prepisy rozhovorov spolumajiteľa finančnej skupiny Penta s politikmi. Odhaľuje korupčné praktiky pri privatizácii hlavne strategických podnikov a ovplyvňovanie politikov finančnou skupinou. To, čo ľudia tušili, zrazu sa ocitlo čierne na bielom pred našimi očami. Ako si vnímala zverejnenie spisu v začiatkoch Ty? Zachytila si to? Ako sa Ťa to dotklo?

Zachytila a hned ma na zaciatku ma zaujala skutocnost, ze nejaky novinar, chce napisat o tomto spise Gorila knihu. Vtedy som pochopila, ze sa nieco zacina lamat, ze to uz bude posledna kvapka trpezlivosti nas Slovakov.

Vieme, že spis Gorila bol známy v určitých kruhoch už 2 roky. Uverejnenie spisu veľmi podozrivo súvisí s predčasnými parlamentnými voľbami a tiež s účelovým založením strany 99percent. Nestali sme sa všetci len obeťou nejakej spravodajskej hry a politického boja o moc?

Ano, cely cas sme vsetci manipulovani, sme vsetci len obetami ich spravodajskej hry, ich politickeho boja o moc. Aj tento spis bol mozno ucelovo zverejneny, s cielom poskodit ich akterov v predvolebnom boji. Ale ich strategovia mozno celkom neodhadli situaciu, ze uz toho bolo, aj na nas trpezlivych a tolerantnych slovakov dost a ze by takato jedna kauza mohla pohnut celym Slovenskom, ved takych kauzu z bolo. Ale stalo sa.

Začiatkom januára vznikla na Facebooku skupina Kauza Gorila. Práve na nej sa dali dokopy mladí ľudia, ktorí sa rozhodli zorganizovať protest v uliciach. Bola si vtedy online pri čine?

Nie, ja som sa pridala, az po prvom proteste. Ale podla informacii od vsetkych, ktori sa dali na FB takto spolu do protestu, sa ste pred prvym protestom ani nestretli a videli sa nazivo az hodinu pred protestom. Muselo to byt uzasne.

Prvý protest Gorila sa uskutočnil v Bratislave v piatok 27. januára 2012 a zúčastnili sa na ňom tisíce ľudí. Ako si vnímala tie masy? Prekvapila Ťa taká veľká účasť?

Alenka a Marek z nasej skupiny, sa zucastnili na tomto prvom proteste a posielali nam fotky mmskami, volali nam, davali na hlasity odposluch aby sme poculi, tu atmosferu. Boli nadseni a my s nimi. Od toho momentu sme sa pridali a zacali sa aktivne podielat na vsetych dalsich aktivitach suvisiacich s protestami. Velka ucast prekvapila asi mnohych, ale mna skor potesila, ako prekvapila.

Nie sú takéto pouličné demonštrácie len živnou pôdou pre rôznych výtržníkov a asociálne živly, pre ľudí, ktorí si len potrebujú na niekom vyliať svoju zlosť?

Urcite, ze to moze byt zivnou podou prerozne skupiny, ktore to mozu vnimat ako miesto pre svoju agresivitu. Ale v principe si myslim, ze zatial neboli sposobene take skody, ako v inych krajinach, kde horia auta, alebo aj budovy. A dufam, ze sa tie protesty udrzia aspon na takejto urovni.

Kedy si sa spojila s organizátormi protestu v Bratislave? Aká bola Tvoja motivácia k tomuto kroku?

Ihned po prvom proteste na FB a mojou motivaciou bolo nadsenie a radost, ze sa taketo nieco deje, ze, to co citime my, ze si zelame zmenu, citia aj mnohi dalsi ludia, ktori sa tohto protestu zucastnili.

Požiadavky

Pomáhala si aj pri formulácii požiadaviek protestu? Myslíš, že požiadavky protestu vznikali v komunikácii medzi ľuďmi alebo len z jednej-dvoch hláv?

Toto je velmi tazka otazka, resp. velmi tazka odpoved. Tieto poziadavky sa zacali formovat priebezne, po prvom proteste a bolo to velmi kompikovane. Zacali sme sa stretavat, zacali sme tieto poziadavky formovat, postupne sme sa rozsirovali o mnohych organizatorov z roznych miest a na kazdom dalsom stretnuti sme zacinali od zaciatku, pretoze kazdy novy clovek mal nejake ine nazory, navrhy a predstavy o poziadavkach. Mali sme malo odbornikov, boli sme vsetci pripraveni na zmenu, ale nikto presne nedokazal specifikovat akou cestou sa k tejto zmene dostat. Tieto poziadavky sa formovali neskutocne dlho, a to co mozno ludia ani netusili boli tie emocie, ktore boli pri tomto procese. Boli sme vsetci unaveni, vycerpani, sklamani, boli sme obvineni, ze sa uatvarame, ze o vsetkom rozhodujeme sami. Ale opak bol pravdou, snazili sme sa najst konsenzus nas vsetkych, pretoze sme si boli vedomi tej zodpovednosti na jednej strane, na druhej sme si boli vedomi toho casoveho tlaku, ze ludia ocakavaju nejake vystupy. Stali sa aj chyby, ze niektori jednotlivci vystupili na verejnost aj s poziadavkami, ktore sam usudil, nikto ich neodsuhlasil a potom boli ludia mozno niekedy dezinformovani.

Medzi prvými požiadavkami sa objavila aj požiadavka zrušenia predčasných parlamentných volieb, bez toho, aby bola širšie zdôvodnená. Nebola to chyba, stanovovať požiadavky bez širšej spoločenskej diskusie a bez hlbšieho vysvetlenia?

Mozno bola, mozno bolo aj ovela viac chyb, ale zaroven treba povedat, ze nikto z nas nebol pripraveny ze sa bude jednat o tak obrovsku zodpovednost, za kazdy svoj vlastny nazor, alebo poziadavku, ktoru vyslovil. Kazdy v tom zaciatku vyjadroval svoj vlastny nazor, vsak organizatori sa v den protestu stretli prvy krat s pocitom nespokojnosti a myslim, ze nikto z nich neocakaval, ze sa to bude takto vyvijat. Ale ucime sa na vlastnych chybach a momentalne sa vo vacsine miest zacinaju organizovat verejne diskusie, besedy, obcianske zhromazdenia, ktore by mohli byt nastrojom k heterarchickej strukture rozhodovania kazdeho jedneho z nas a podielani sa na rozhodovani sa o veciach verejnych. Inymi slovami k priamej, pravej, alebo cistej demokracii.

Nebola chyba za týchto okolností prednášať požiadavky na uliciach v mene ľudu?

Odpoved vid hore

V čom myslíš, žeby boli odložené voľby iné, než terajšie? Nie je to utópia?

V pripade, ze by predcasne volby boli zrusene, tak by bolo potrebne vyhlasit uradnicku vladu, ktora by zmenila volebny zakon v zmysle priamej demokracie. Model priamej demokracie je funkcny a fuguje dlhodobo vo Svajciarsku , ktory je zalozeny na principe referenda, a po prevrate ,na Islande, uz treti rok. Tam si obcania sami, prostrednictvom internetu tvoria novu ustavu.

Ďalšia požiadavka – odstúpenie všetkých osôb spomenutých v spise Gorila. Nie je to príliš účelové? Čo ak tam nejaké meno bolo vsunuté? Čo ak tam nejaké meno bolo vyškrtnuté? Iní politici sa nesprávali korupčne? Nemala by sa kauza riešiť viac principiálne a systémovo a menej osobne?

Suhlasim, samozrejme, nech sa to riesi principialne, nie osobne, ale to ci tam boli nejake mena vsunute, alebo nie, to uz musia skumat organy cinne v tresnom konani. Akurat problem je v tom , ze unas je politicka moc priamo prepojenna s vykonnou, ale to uz sme pri systemovej zmene.

Vo víre diania

Kedy Ťa to organizovanie chytilo tak poriadne, kedy si mala ten pocit, že si v prúde diania?

Hned po prvom proteste som mala pocit, ze som uplne vo vire diania a samozrejme mi to bratilo zivot naruby. Ale mam mozno obrovske statie v zivote, ze mam uzasnu rodinu, ktora mna aj mojho manzela podporuje, pretoze do toho viru sme skocili spolu. O firme, kde pracujeme ani nehovorim, kolegovia nas chapu toleruju a podporuju. Dakujeme vsetkym nasim blizkym, patri im nasa vdaka.

Neprevrátilo Ti organizovanie protestov život naruby?

Vid hore

Čo obnáša také organizovanie protestov? Ide len o protesty na uliciach alebo je za tým ešte niečo viac?

Zacalo to na ulici nespokojnostou, ale momentalne sa to uz formuje, zacina to naberat smer, ktorym by sme sa mohli uberat. Snazime sa poucit z prevratu na Islande, ktory bol vseobecne velmi utajovany a nezverejnovany. Prave opacne.

Čo všetko je možné dosiahnuť protestami? Čo ste urobili a čo ešte chcete urobiť?

Co je mozne dosiahnut protestami je v rukach ludi. V rukach kazdeho z nas, ktory sa zapoji, alebo nezapoji. Kazdy si musi uvedomit, ze uz nestaci sa len stazovat, ale zacatsa aktivne zaujimat a podielat na verejnom diani. Ide o kazdeho znas. Kazdy to moze urobit za seba a pre seba.

Čo by mohol každý urobiť pre to, aby sa na Slovensku žilo lepšie? Ako chcete zapojiť viac ľudí do diania?

Kazdy si musi uvedomit, ze tu nejde uz len o nejakych par organizatorov, ktori nieco zorganizuju, ale aby sme dokazali zmenu spolocnosti ktoru si vsetci zelame uskutocnit, tak sa musime zapojit aktivne zapojit vsetci. Momentalne, je dolezite vyjst do ulic, ukazat, ze nas je vela, ktori si zelame zmenu, ze aspon v tomto jednom sa zhodneme vsetci, ze zmena je potrebna. Potom pride sirsia diskusia o tom aku zmenu si zelame, kazdy sa bude moct vyjadrit, zapojit a rozhodovat o svojej buducnosti.

Máš pocit, že médiá nejak zámerne nepravdivo informujú o protestoch?

Na zaciatku si sa ma spytal, ci spis Gorila, nebol ucelovo zverejneny, za ucelom predvolebneho politickeho boja, ale vymklo sa im to a teraz potrebuju ucelovo celu kauzu Gorila ututlat, lebo necakali takyto stav, Takze teraz media ucelovo skresluju pocet ucastnikov protestov, kedy na poslednom proteste odznelo, ze na namesti bolo okolo 20protestujucich, ale sktutocnost bola okolo 5tis ludi. Momentalne o ziadnych nasich, uz konstruktivnych krokoch verejnost vobec neinformuju, alebo prave opacne dezinformuju. Mame dokonca informacie, od novinarov, ze maju uplny zakaz uverejnovania akychkolvek dalsich aktivit ohladom spisu Gorila. Samozrejme tito novinari nechcu byt menovani.

Médiá píšu o trieštení sa organizátorov. Neoslabujú spory medzi organizátormi hnutie zvnútra?

To je presne to, co hovorim, ze informuju hlavne o triesteni,pri akychkolvek nazorovych nezhodach, ktore su samozrejme prirodzene namiesto toho, aby zverejnili ten vysledok, tie konstruktivne riesenia, ktore z tych diskusii vychadzaju, ako nejaky konsenzus. Samozrejme su skupiny, ktoresa odclenili, pretoze maju inu predstavu o ceste k zmene, alebo k lepsej spolocnosti, ale to neznamena, ze sa triestime.Zamena to len to, ze kazdy ma mozno inu predstavu ako tu zmenu zrealizovat. Ale media samozrejme tuto informaciu zneuzivaju, ze vysledkom je triestenie.

Niektorí hovoria o šibnutých víziách organizátorov. Ako Ty vnímaš svoje vízie?

Ja by som povedala, ze mozno na zaciatku to boli tiez take skreslene informacie a dehonestovane na sibnute. Mojou viziou je spravodliva spolocnost, zalozena na moralnych hodnotach a nie na volbe vacsieho alebo mensieho zla.

Budúcnosť

Čo ak sa ukáže, že spis Gorila tak, ako bol uverejnený, je nepravdivý? Nestoja potom protesty Gorila na vode?

Ak sa ukaze, ze spis Gorila je nepravdivy, o com ja pochybujem, pretoze uz odznelo dost vyhlaseni o jeho pravosti, ale keby predsa, tak protesty ukazali, ze ludia su pripraveni na zmenu, ze si zelaju zit v lepsej spolocnosti, o com svedcia protesty aj po celom svete, ktore so spisom Gorila nemaju nic spolocne. Takze je jasne, ze kapitalizmus ma aj svoje obmedzenia a mozno aj hranice a zmena systemu je ziaduca.

Čo by si na záver odkázala ľuďom ohľadne kauzy Gorila?

Ludom by som odkazala, aby zacali doverovat sami sebe, aby zacali verit, ze si zasluzia zit lepsie, stastnejsie, aby sa zacali zaujimat o verejne dianie, aby prilozili ruku k dielu, aby sa spojili s jedinnym cielom a tou je spravodliva spolocnost, ktoru si budu moct spravovat sami

Ďakujem za rozhovor a za Tvoj čas. Želáme Ti zdar v osobnom živote a vo všetkom tom, čo robíš osožné pre ľudí na Slovensku, nech Ťa sprevádza múdrosť rozhodovania a citlivá vnímavosť k potrebám súčasnej doby.

Otázky kládol Milan Rusko, 29.2.2012

Powered by Bullraider.com