vodopad.jpgmotyl.jpgpotok.jpghladanie2.jpghladanie1.jpg

Spoločnosť

Zo zákulisia protestov Gorila

Janka Leitnerová z Banskej Bystrice, jedna z organizátorov protestov Gorila a členka našej redakčnej rady, pod paľbou otázok.

Aký bol tvoj život pred protestami? Aké si mala sny, túžby?

Môj život pred protestami bol naplnený šťastím a spokojnosťou. Možno niekde v hĺbke som sa celý život potkýnala o pocit, že chcem pomáhať ľuďom, aj keď niekedy, ako keby proti ich vôli. Až neskôr, som pochopila, že sa nedá pomôcť niekomu, kto nechce pomoc prijať. Ale tá túžba bola silná. Začali sme sa s manželom stretávať s ľuďmi, ktorí mali podobné pocity. Pocit, že tento systém fungovania spoločnosti je chybný a že by bolo potrebné niečo na ňom opraviť alebo zmeniť.

Čítať ďalej...

Z denníka organizátora

(27. 2. 2012)

Že som chudý a v poslednej dobe som ešte viac schudol cítim aj bez postavenia sa na váhu, ale dnes ráno mi to nedalo a zrazu som na nej stál. Objavilo sa číslo 666, presnejšie 66,6. A ja som vedel, že diabol je tu. Prijal som to „znamenie“ s pokorou, lebo nikto nemôže mať istotu, či súčasťou diabla nie je aj on sám. A tak si vravím „ urob, čo musíš, čo cítiš, že je správne a dôsledky prídu samé“.

Viac sa dozviete v časopise...

Tretia Vlna rúca starú spoločnosť

Môže nám to naháňať strach, vyvolávať pocity úzkosti a neistoty. Alebo sa môžeme tešiť, že patríme ku generácii, ktorá zažíva niečo veľmi vzácne. Umieranie starého typu civilizácie a zrodenie civilizácie novej. Podľa amerického futurológa Alvina Tofflera sa niečo také deje len tretíkrát v doterajšej histórii ľudstva.

Toffler je človek, který dokáže vidieť náznaky budúcej zmeny aj tam, kde ich väčšina ľudí ešte nevidí. Už okolo roku 1980 predvídal rozpad Sovietskeho zväzu, čomu v tej dobe málokto veril. V tom istom čase predpovedal príchod Tretej Vlny.

Viac sa dozviete v časopise...

Hľadanie priamej demokracie a budovanie komunít, teda trvalej udržateľnosti v sebestačných spoločenstvách

Množstvo ľudí dnes hovorí o budovaní komunít. Vieme ale, čo to tá komunita je? Jedným z dôvodov, prečo sa nemôžeme v problematike komunít ľahko orientovať, je vágne definovaný samotný pojem „komunita“. Na Slovensku ho žial najčastejšie skloňujeme v súvislosti s rómskou komunitou, lebo si s ňou v kontexte multinacinálnej spoločnosti nevieme dať rady.

Čítať ďalej...

Naše rodinné zásady

Sme celkom obyčajní rodičia troch detí, ktorí spravili kopec celkom obyčajných rodičovských chýb. Po čase sme si uvedomili, že rodičovstvo nás viac vyčerpáva ako by nás malo nabíjať energiou, deti si zvyčajne robia čo chcú a že my sami sa čoraz častejšie hádame.

Pomaly a bolestivo sme začali veci naprávať. Čítali sme si rôzne knižky o výchove, sami sme všeličo skúšali, hodne nás inšpirovali aj pedagogické postupy v Škole Fantázia, do ktorej chodí naša najstaršia dcérka. No, stále nie sme dokonalí, ale aspoň sme si vyjasnili, akou cestou sa ako rodičia chceme uberať. Na základe našich skúseností i naštudovaných vecí sme dospeli k niekoľkým zásadám. Keď sa nám ich darí dodržiavať, život v našej rodine je hneď veselší:

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Chlapci v mužskom tele

Skúste uhádnuť, čo majú spoločné nasledujúci muži:

1. Autoritatívny šéf, ktorý neustále vrieska po svojich podriadených.
2. Slabošský šéf, ktorý sa svojich podriadených bojí a zatvára sa pred nimi v svojej kancelárii.
3. Agresívny alkoholik, ktorý bije svoje deti a manželku.
4. Otec pod papučou, ktorý nič nerieši a vo všetkom manželku poslúcha.
5. Manažér workoholik, ktorý drie až do úmoru, pretože „všetci sú neschopní a ak to chce mať poriadne, musí si to urobiť sám“.
6. „Chrobák Truhlík“, ktorý nerobí nič, ale každého poučuje a zhadzuje ho svojimi ironickými poznámkami.
7. Sukničkár, ktorý strieda partnerky ako ponožky, no bojí sa ísť do vážneho vzťahu.
8. Zatrpknutý samotár, ktorý si odopiera radosti života a žije len pre povinnosti.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Čo je a čo nie je komunita

Upozornenie: Tento text vyšiel v časopise Hľadanie (marec 2012). Keďže bol skrátením a redakčnými úpravami pozmenený zmysel textu, uverejňujeme aj pôvodný text autora s názvom Hľadanie priamej demokracie a budovanie komunít, teda trvalej udržateľnosti v sebestačných spoločenstvách.

Cítime, že naša spoločnosť prežíva krízu a preto čoraz viac ľudí hovorí o priamej demokracii a o budovaní komunít. Pritom je málokomu jasné, čo slovo „komunita“ vôbec znamená. Na Slovensku ho žiaľ najčastejšie skloňujeme v súvislosti s rómskou komunitou, lebo si s ňou v kontexte multinacionálnej spoločnosti nevieme dať rady.

Pre našu tému je však dôležité vychádzať z pôvodného významu: komunita je skupina ľudí, ktorá navzájom komunikuje a udržuje určité spoločenské väzby. Spoločenské väzby a sociálny kapitál sa však v našej kultúre rýchlo strácajú. Stačí sa pozrieť na vzťahy ľudí v geograficky danej komunite jedného paneláku. Vzájomné vzťahy tejto komunity sú už natoľko deformované, že spolu takmer nekomunikujú, nepoznajú sa a často sa už ani nezdravia. Je to spôsobené veľkou migráciou a praktickou neexistenciou sociálnych štruktúr, ktoré by napomáhali zoznamovaniu sa a komunikácii susedov.

Čítať ďalej...

„Občania môžu riadiť svoj štát z pohodlia obývačky“

Daniel Marko pracuje ako IT technik vo veľkej telekomunikačnej spoločnosti. Aktívne sa však zaujíma o možnosti spoločenskej zmeny k lepšiemu. Napísal knižku Veľká príručka na oslobodenie, v ktorej odhaľuje pravú tvár súčasného ekonomického systému a prináša praktické návody, ako žiť v čo najmenšej závislosti od systému. V poslednom čase sa angažuje pri presadzovaní myšlienky priamej demokracie. Dokonca sa rozhodol kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách ako nezávislý kandidát Obyčajných Ľudí. Do parlamentu sa chce dostať preto, aby systém priamej demokracie ukážkovo uviedol do praxe.

Viac sa dozviete v časopise...

Počuli ste o islandskej revolúcii?

Island je malá krajina na pokraji záujmu európskej verejnosti. Počas uplynulých rokov však prešla zásadným prevratom. Väčšinové média po celej Európe sa pritom tvária, akoby sa tam nič zaujímavé nestalo.

Hovorí sa o cielenom informačnom bojkote islandskej revolúcie. Čelným európskym politikom a majiteľom veľkých mediálnych korporácií nevyhovuje, aby sa ľudia dozvedeli pravdu o Islande a dostali tak do rúk návod, ako odstaviť skorumpovaný systém a začať zavádzať prvky priamej demokracie. Našťastie existujú aj menšie nezávislé médiá a internet. Vďaka nim sa informácie o Islande šíria, i keď často nesúvisle a útržkovito. My sa na základe dostupných zdrojov pokúsime zosumarizovať, čo sa na Islande udialo.

Viac sa dozviete v časopise...

O priamej alebo skutočnej demokracii

V súvislosti s korupčnými kauzami, súčasnými, ale aj minulými, vyvstáva otázka: Akí ľudia nám vládnu? Uprednostňujú vlastné vrecko pred verejným blahom? Vari nemáme demokraciu? Nie je demokracia vládou ľudu? Prečo je potom ľud oklamávaný a ožobračovaný? Prečo ľud nie je schopný vymeniť týchto ľudí a dosadiť na ich miesta poctivých služobníkov ľudu?

Čítať ďalej...