vodopad.jpghladanie1.jpghladanie2.jpgpotok.jpgmotyl.jpg

Ekonomika

Pomôžme si v čase krízy: nakupujme u seba

V časoch globalizácie sme všetci závislí od systému. Nie je jednoduché sa od neho odpojiť, osamostatniť alebo fungovať tak, ako fungovali naši prastarí rodičia. Lenže tento systém je už na spadnutie. Približne od štyridsiatnikov nižšie už nebude na dôchodky. Znamená to, že sa musíme o seba postarať sami. Ale kde začať, keď všetok svoj čas venujeme zarábaniu peňazí, ktoré nám aj tak nestačia? Začať podnikať v tejto dobe? Hotová samovražda, poviete si. Keď si však toto povie každý, kde sa mi ostatní zamestnáme?

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Ako si vybrať stabilný zdroj príjmu

Už ste si niekedy dávali otázku: „v čom by som mohol podnikať“? Aké sú vlastne kritériá pre najlepší zdroj príjmov? Dobrým kritériom pre definíciu toho „čo sa dá predať“, je užitočnosť pre druhých. Predstavte si situáciu, že máte obchod s potravinami v priemernej obci, prenajatý 10 rokov. Ste užitočný, ľudia potrebujú potraviny a vy im ich prinášate priamo k domovom. Raz týždenne chodíte nakupovať štandardný tovar so štandardnou cenou do veľkoskladu – a predávate s nejakou 30-percentnou maržou. S denným obratom nad 200 EURO celkom slušne vyžijete.

Avšak jedného dňa miestne zastupiteľstvo podľahne tlakom „výhod“ a reťazec Kaufland, Billa alebo Lidl, postaví prevádzku 100m od vášho obchodu. Ich koncové predajné ceny budú na úrovni vašich nákupných cien. „Zázrak globalizácie“ je schopný dohnať dodávateľov k takmer stratovej výrobe bez zisku a predaju do reťazcov za výrobné ceny. Na prežitie potom dostávajú prvovýrobcovia dotácie z EÚ. Zrazu už nikto nekúpi u vás ani kilo múky alebo minerálku. Ten istý tovar majú o tretinu lacnejšie hneď vedľa. Nemáte na nájomné priestorov... Je to váš koniec? Alebo vidíte nejaké príležitosti v tomto príbehu? Poučení z môjho života a skúseností je niekoľko:

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...