potok.jpgvodopad.jpgmotyl.jpghladanie2.jpghladanie1.jpg

Chlieb náš každodenný 1.: Úvod do seriálu o výžive

Jedlo je hlavným dôvodom, že sa dobrovoľne stávame súčasťou ekonomického systému. Jedným z našich hlavných kritérií na hodnotenie úspechu v spoločnosti je dostatok a pestrosť jedla. Naopak, nedostatok jedla môže byť dôvod, že vieme rozpútať revolúciu, navzájom si ubližovať, z histórie a správ vieme, že aj navzájom sa zabíjať, či poslúchať ako otrok.

Jedlo je oslavou života, úspechu, ale aj akousi náhradkou v rušných časoch, keď sme smutní, nespokojní, vnútorne prázdni, keď sa nám nedarí. Jedlo považujeme za dôležité aj zo spoločenského hľadiska. Veď kedy inokedy sa stretne rodina či priatelia, ak nie pri stole? A ako inak, ak nie pri stole plnom jedla prebiehajú všetky dôležité udalosti či oslavy? Meniť nastavené spoločenské konvencie či „pravidlá hry“ je priam nemožné. Zoberte nám čokoľvek, slobodu, voľnosť pohybu, ale neberte nám jedlo!

Jedlo je modla. Je zmyslom života, pôžitkom, slasťou, ktorá nemá alternatívu. Sprevádza nás od narodenia až po smrť. Ľudia nikdy nemali k dispozícii toľko jedla a v tak bohatom výbere, ako dnes. Učičíkaný toľkou hojnosťou odmietame vidieť cenu, ktorou za ňu platíme.

Zamyslieť by sme sa mali aj nad stavom, v ktorom sa nachádzame, keď „odchádzame“. Bohužiaľ, novodobé štatistiky hovoria jasnou rečou. Každý druhý človek zomrie na srdcovo-cievne ochorenie, každý štvrtý na nádorové ochorenie. Kolónky príčin smrti v úmrtnom liste sú plné výrazov „infarkt, mŕtvica, nádor...“ Prirodzená smrť sa vytráca. Príčiny sú všetkým známe - pohodlný životný štýl, nesprávna strava, absencia aktívneho pohybu, fajčenie, alkohol, drogy, pesimizmus.

Málo známym faktom je, že štvrtou hlavnou príčinou úmrtí sú nebezpečné vedľajšie účinky liekov. A 80% civilizačných chorôb súvisí so zlou stravou. Globalizovaná forma výroby nám predkladá potraviny plné konzervantov (aby to dlhšie vydržalo), stabilizátorov (aby to malo pekný tvar), farbív (aby to pekne vyzeralo). Teda chémie, ktorá s výživou nemá nič spoločné.

Kým sa takéto potraviny dostanú k zákazníkovi, prejdú v priemere tisíc kilometrov a skladujú sa 3 - 5 mesiacov. Posudzovanie kvality potravín sa zmenilo na kombináciu toho, ako to vyzerá, akú to má farbu, ako pekne je to zabalené a ako dobre to chutí na jazyku. A samozrejme, koľko to stojí. Čo takáto umelá (p)otrava spôsobuje nášmu fyzickému telu, už nie je až tak dôležité. Hlavne, že sa to predáva.

Naša populácia je negramotná v oblasti zdravia a jeho udržania. Akoby zámerne sa o tom veľmi neučí ani v školách. Pretože zdravie, či skôr jeho absencia, je predmetom výnosného biznisu. A systém z nás vyrobil jeho zákazníkov. Ale to už je iná téma.

Voľba je vždy na nás, kde v rebríčku našich hodnôt sa nachádza kategória zdravie a čo sme pre to ochotný urobiť. A koľko toho unesieme. Poďme spolu podstúpiť jednu veľkú zmenu v nazeraní na výživu. Na to, čo naozaj potrebujeme ako ľudské bytosti a aby naše fyzické telo prežívalo v zdraví a pri sile od narodenia až po smrť.

Seriál článkov o výžive pokračuje v budúcom čísle. Prvou témou bude mäso vo výžive. Vaše znalosti, skúsenosti či otázky môžu autorom pomôcť nasmerovať obsah príspevku, tak aby bol pre vás zaujímavý. Ak máte záujem, napíšte nám mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

(Pokračovanie nabudúce)

Spísal: Peter Karailiev

Odvrátená tvár hojnosti
Rakúsky filmový režisér Nicolaus Geyrhalter natočil v roku 2005 dokument s názvom Our Daily Bread. (Chlieb náš každodenný). Film, ocenený mnohými medzinárodnými cenami z filmových festivalov, ukazuje pravdivý obraz o tom, ako sa v dnešnej dobe vyrába potrava v Európe. Bez sprievodného slova, komentárov, či rozhovorov, len pomocou obrazu a zvukov výrobných liniek a high technológií, ponúka možnosť nahliadnuť do sveta potravinárskeho priemyslu, v ktorom človek, zvieratá a rastliny sú len nemým svedkom, či trpiacimi obeťami. Svet, ktorý nechceme vidieť, ani o ňom počuť. Emocionálne silný dokument, ktorý osloví a zasiahne každého otvoreného a vnímavého človeka. Odporúčame si pozrieť..

Tajomstvo koly
Skúste zjesť 17 kociek cukru. Asi vás to nenapadne urobiť len tak, ale pridajte trochu koky (z ktorej sa vyrába kokaín), kofeínu, farbiva, nejaké kyseliny (napr. fosforečnú, tá sa používa aj pri čistiacich prostriedkoch pre toalety), konzervačné a ďalšie látky, zmiešajte s vodou, pridajte oxid uhličitý, dajte tomu pekný názov (napr. Coca-cola) a silný predajný marketing a bude to piť celý svet.

.

.

Powered by Bullraider.com