vodopad.jpghladanie1.jpgmotyl.jpghladanie2.jpgpotok.jpg

Lieky sú viac o biznise ako o zdraví

Peniaze a zdravie by nemali mať veľa spoločného A predsa majú. Veľmi veľa. Dnes, keď prídete do ordinácie všeobecného lekára, tak mu poviete čo vás trápi a on vám rovno predpíše lieky. Nepozrie sa vám do hrdla, nepočúva vaše srdce a nie ešte, aby sa vás opýtal, či vás niečo trápi. To nie je jeho starosť. Česť výnimkám.

Keď nám dcéra ochorie, naša pediatrička sa spýta, či niečo v rodine riešime. Dcéra chodí do škôlky a ešte nebrala antibiotiká. Keď sú virózy, buď ju nedostane, alebo sa ako prvá v škôlke uzdraví. Jej choroba znamená, že ja sa musím zastaviť, vypustiť stres a venovať sa len jej. Urobiť jej bylinkový čajík, vyčistiť organizmus a výsledok sa veľmi skoro dostaví. V škôlke sa rodičia sťažujú, že nezabrali antibiotiká, že museli nasadiť ďalšie. Nikde sa nedočítate o tom, že antibiotiká rozladia organizmus na sedem rokov. Nehovoriac o tom, že dnes sa bežne nasadzujú antibiotiká aj niekoľkokrát za rok. Výsledkom sú čoraz vážnejšie ochorenia už aj u malých detí.

Moja babka hovorievala: Pán Boh nám dal na každú chorobu bylinku. Ako dieťa som jej dôverovala, verila som, že je to tak, ale neskôr, keď som vyrástla, bylinky neboli v móde. Všetko sa liečilo liekmi, ale našťastie môj ocko bol zásadne proti liekom a tak sme k nim pristupovali triezvo. Neskôr som sa začala zamýšľať, ako je to s chorobami na psychickej úrovni.

Zaujímalo ma to. Vyštudovala som psychoterapiu a resocializáciu a snažila som sa pochopiť príčiny psychických porúch. Príčiny chorôb sa mi zväčša podarilo pochopiť, ale s liečením to už bolo ťažšie. Po niekoľkotýždňovej praxi na oddeleniach psychiatrie som pochopila veľmi dôležitú okolnosť. Nikoho nezaujímal človek, aké má problémy, čo ho trápi. Ako keby to už nebol človek, ale len pacient, ktorému treba zvýšiť alebo znížiť dávku. Ľudia, ktorí sa dostali so svojim problémom na psychiatriu, by potrebovali pochopenie, pomoc, záujem, jednoducho psychoterapiu. Ale dostávajú len lieky, ktoré ich utlmujú, postihujú intelekt, osobnosť, zanechávajú poruchy v citovej oblasti, myslení, pozornosti a koncentrácií.

Začala som sa zaujímať o nežiaduce účinky psychofarmakologických liekov a začala sa mi vynárať otázka: Prečo má rovnaký liek v každej krajine iný názov? Prišla som na neuveriteľnú skutočnosť, že ten istý liek, ktorý sa v jednej krajine stiahne z trhu, po smrti veľkého počtu pacientov alebo zhubných vedľajších účinkoch, sa v ďalšej krajine začína registrovať. Samozrejme pod iným názvom. Ten istý liek!

John Virapen vo svojej knihe Kult liekov píše, že aktívnou látkou psychofarmaka Prozac je fluoxetín hydrochlorid, čo je veľmi účinný jed na potkany a obsahuje ho aj nervový plyn sarin. Neviem, čo mám k tomu ešte dodať. Možno len toľko, že kedysi sa ľudia utiekali k lekárovi ako k Bohu, považovali ho za vzdelaného človeka, ktorý im pomôže. Dnes nepovažujte za samozrejmosť, že lekár na ktorého sa obrátite vám pomôže preto, lebo vám chce pomôcť. Pomáha vám preto, lebo mu platíte za služby vy alebo poisťovňa. A keď sa vyliečite, kto mu bude platiť za jeho služby? Napadlo vás to niekedy?

Medicínske zariadenia ako také vás nemajú v úmysle vyliečiť. Prečo? Lebo by prišli o peniaze! V tom tkvie celé tajomstvo. Lekár ako taký nie je príčina. Príčina je systém. Systém, v ktorom všetko financuje farmaceutický priemysel. Farmaceutické firmy zarábajú miliardy dolárov na výrobkoch, ktoré majú mnoho nežiaducich účinkov, a potom zarábajú ďalšie miliardy dolárov na liečbe ochorení spôsobených týmito nežiaducimi účinkami.

Ďalšou otázkou je, či tieto lieky zaberajú, alebo ide iba o placebo efekt. Vždy som bola niekde vo vnútri presvedčená, že sa zväčša jedná o placebo efekt, ale aj mňa zaskočila informácia vrcholového manažéra jednej farmaceutickej spoločnosti, že až 90% voľnopredajných liekov nemá nijaké účinky, tak načo sa vlastne predávajú? Čo na to povedať? Je len na nás, či sa postavíme zodpovedne k svojmu zdraviu a životu alebo či budeme naďalej podporovať farmaceutický priemysel, ktorý je druhým najprosperujúcejším priemyslom na svete.

Spísala: Janka Leitnerová

Powered by Bullraider.com