vodopad.jpghladanie2.jpghladanie1.jpgmotyl.jpgpotok.jpg

Poďme zmeniť náš svet

Ak ešte niekto naivne verí v základné princípy kapitalizmu, tak je načase zobudiť sa do dnešnej reality. Myšlienka trhového mechanizmu, teda nech v konkurenčnom prostredí zvíťazí ten „najlepší“, sa zmenila na požieranie poslednej konkurencie v globalizačnom procese. V podstate všetko na tomto svete je už sprivatizované - tvorba peňazí, politika, všetky oblasti ekonomiky, základné zdroje, priemysel, ale aj spravodlivosť, zdravotníctvo, média, zábava. Svet ovláda úzka skupina ľudí, orientovaná na peniaze a moc, preto politicko-ekonomický systém, v ktorom sme nútení žiť dnes, je tomu prispôsobený.

Viac sa dozviete v časopise...

Prírodný lekári: zázvor (ďumbier)

Zázvor je korenie z koreňa ďumbiera lekárskeho. Má príjemnú a intenzívnu pikantnú chuť s nádychom exotiky. Najväčším vývozcom zázvoru je India, Čína a Indonézia. V Číne sa pestoval už pred viac ako 5000 rokmi. Na Filipínach veria, že má omladzujúce účinky. Žuvanie ďumbieru spoľahlivo zabraňuje morskej chorobe.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Prírodní lekári: klinček

Klinček je jedným z najstarších korení s najobľúbenejšou arómou. Považoval sa za všeliek po celé stáročia. Číňania ho používali už 300 rokov pred naším letopočtom na vyplachovanie úst, čo miernilo bolesti zubov. Urodzení mohli napríklad hovoriť s cisárom len vtedy, keď si navoňali dych požutím klinčeka.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Placebo efekt: telo sa lieči samo

Americký chirurg Bruce Moseley je špecialista na operácie kolena. Pretože v minulosti pôsobil ako lekár národnej basketbalovej reprezentácie. A profesionálni basketbalisti často trpia na opotrebovanú chrupavku v kolennom kĺbe. Bežná operácia, pri ktorej sa odstránia úlomky zodratej chrupavky a kĺb sa vyhladí frézou, zbavovala pacientov bolesti a umožnila im, aby koleno fungovalo ako predtým.

Po čase sa doktor Moseley podujal na experiment: polovicu pacientov s opotrebovaným kĺbom reálne operoval. Druhú polovicu len uspal na operačnej sále, trochu im narezal koleno (aby to vyzeralo ako operačná rana) a potom počkal, kým sa preberú. Výsledky boli šokujúce: koleno sa začalo uzdravovať aj tým pacientom, ktorí si mysleli, že boli operovaní, hoci v skutočnosti žiadna operácia neprebehla! Na uzdravenie stačila viera v operáciu.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Chlieb náš každodenný 1.: Úvod do seriálu o výžive

Jedlo je hlavným dôvodom, že sa dobrovoľne stávame súčasťou ekonomického systému. Jedným z našich hlavných kritérií na hodnotenie úspechu v spoločnosti je dostatok a pestrosť jedla. Naopak, nedostatok jedla môže byť dôvod, že vieme rozpútať revolúciu, navzájom si ubližovať, z histórie a správ vieme, že aj navzájom sa zabíjať, či poslúchať ako otrok.

Čítať ďalej...

Lieky sú viac o biznise ako o zdraví

Peniaze a zdravie by nemali mať veľa spoločného A predsa majú. Veľmi veľa. Dnes, keď prídete do ordinácie všeobecného lekára, tak mu poviete čo vás trápi a on vám rovno predpíše lieky. Nepozrie sa vám do hrdla, nepočúva vaše srdce a nie ešte, aby sa vás opýtal, či vás niečo trápi. To nie je jeho starosť. Česť výnimkám.

Čítať ďalej...

Nebojte sa pôstu

Rád sa postím. Začínal som s pôstmi z náboženských dôvodov ako člen malej cirkvi a to bolo kvalitné sebaznásilňovanie. No potom, keď ma život doviedol do hlbokých depresií, mi priateľ poslal knihu J.C.Nikolajeva „Léčení hladovkou“, kde je popísané ako profesor Nikolajev úspešne využíval liečbu pôstom v moskovskej psychiatrickej nemocnici. S veľkými obavami som sa nakoniec rozhodol pre 11-dňový pôst o vode. Čuduj sa svete – depresia odplávala a ja som spoznal čaro dlhodobého pôstu.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Domy súzniace s prírodou

Ekodomy nevytvárajú ionizačné a neionizačné žiarenie, sú úsporné, nízkoenergetické, prípadne celkom pasívne. Ich najdôležitejšou črtou je začlenenie do prírodného prostredia. Architektonicky tento koncept vychádza z pôvodnej ľudovej architektúry pri použití prírodných ekologických stavebných materiálov ako je drevo, kameň a hlina.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Pomôžme si v čase krízy: nakupujme u seba

V časoch globalizácie sme všetci závislí od systému. Nie je jednoduché sa od neho odpojiť, osamostatniť alebo fungovať tak, ako fungovali naši prastarí rodičia. Lenže tento systém je už na spadnutie. Približne od štyridsiatnikov nižšie už nebude na dôchodky. Znamená to, že sa musíme o seba postarať sami. Ale kde začať, keď všetok svoj čas venujeme zarábaniu peňazí, ktoré nám aj tak nestačia? Začať podnikať v tejto dobe? Hotová samovražda, poviete si. Keď si však toto povie každý, kde sa mi ostatní zamestnáme?

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Ako si vybrať stabilný zdroj príjmu

Už ste si niekedy dávali otázku: „v čom by som mohol podnikať“? Aké sú vlastne kritériá pre najlepší zdroj príjmov? Dobrým kritériom pre definíciu toho „čo sa dá predať“, je užitočnosť pre druhých. Predstavte si situáciu, že máte obchod s potravinami v priemernej obci, prenajatý 10 rokov. Ste užitočný, ľudia potrebujú potraviny a vy im ich prinášate priamo k domovom. Raz týždenne chodíte nakupovať štandardný tovar so štandardnou cenou do veľkoskladu – a predávate s nejakou 30-percentnou maržou. S denným obratom nad 200 EURO celkom slušne vyžijete.

Avšak jedného dňa miestne zastupiteľstvo podľahne tlakom „výhod“ a reťazec Kaufland, Billa alebo Lidl, postaví prevádzku 100m od vášho obchodu. Ich koncové predajné ceny budú na úrovni vašich nákupných cien. „Zázrak globalizácie“ je schopný dohnať dodávateľov k takmer stratovej výrobe bez zisku a predaju do reťazcov za výrobné ceny. Na prežitie potom dostávajú prvovýrobcovia dotácie z EÚ. Zrazu už nikto nekúpi u vás ani kilo múky alebo minerálku. Ten istý tovar majú o tretinu lacnejšie hneď vedľa. Nemáte na nájomné priestorov... Je to váš koniec? Alebo vidíte nejaké príležitosti v tomto príbehu? Poučení z môjho života a skúseností je niekoľko:

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Vyučovacie predmety: sloboda a spolupráca

Slovenský školský systém vychádza v medzinárodných štúdiách ako jeden z najmenej prispôsobených potrebám novej doby (v rámci európskych krajín). Ako ostrovčeky nádeje tu však vznikli viaceré netradičné školy, ktorých prioritou je vychovávať pre život. Do jednej z nich sme zašli na návštevu. Vitajte v Škole Fantázia.

Je pondelok ráno a tretiakom v Škole Fantázia začala hodina emocionálnej inteligencie. Tak ako každý pondelok aj dnes si potrebujú zvoliť svojich ministrov. Ministri sú niečo ako učiteľovi pomocníci, ktorí sú počas celého týždňa zodpovední za zverenú oblasť. Minister pre čas stráži čas, určený na jednotlivé aktivity, upozorňuje spolužiakov, že o chvíľu treba končiť. Water manager dohliada na dodržiavanie pitného režimu. Minister pre vzťahy rieši konflikty medzi deťmi a pomáha udržiavať disciplínu v triede. Ministri navyše dostávajú od učiteľky plat v podobe triednych grošov. Výška platu závisí od toho, ako zodpovedne si počas týždňa plnili svoje povinnosti. Za triedne groše sa dá kúpiť všeličo zaujímavé, napríklad lístok na školský koncert alebo nové pero.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Zo zákulisia protestov Gorila

Janka Leitnerová z Banskej Bystrice, jedna z organizátorov protestov Gorila a členka našej redakčnej rady, pod paľbou otázok.

Aký bol tvoj život pred protestami? Aké si mala sny, túžby?

Môj život pred protestami bol naplnený šťastím a spokojnosťou. Možno niekde v hĺbke som sa celý život potkýnala o pocit, že chcem pomáhať ľuďom, aj keď niekedy, ako keby proti ich vôli. Až neskôr, som pochopila, že sa nedá pomôcť niekomu, kto nechce pomoc prijať. Ale tá túžba bola silná. Začali sme sa s manželom stretávať s ľuďmi, ktorí mali podobné pocity. Pocit, že tento systém fungovania spoločnosti je chybný a že by bolo potrebné niečo na ňom opraviť alebo zmeniť.

Čítať ďalej...

Z denníka organizátora

(27. 2. 2012)

Že som chudý a v poslednej dobe som ešte viac schudol cítim aj bez postavenia sa na váhu, ale dnes ráno mi to nedalo a zrazu som na nej stál. Objavilo sa číslo 666, presnejšie 66,6. A ja som vedel, že diabol je tu. Prijal som to „znamenie“ s pokorou, lebo nikto nemôže mať istotu, či súčasťou diabla nie je aj on sám. A tak si vravím „ urob, čo musíš, čo cítiš, že je správne a dôsledky prídu samé“.

Viac sa dozviete v časopise...

Tretia Vlna rúca starú spoločnosť

Môže nám to naháňať strach, vyvolávať pocity úzkosti a neistoty. Alebo sa môžeme tešiť, že patríme ku generácii, ktorá zažíva niečo veľmi vzácne. Umieranie starého typu civilizácie a zrodenie civilizácie novej. Podľa amerického futurológa Alvina Tofflera sa niečo také deje len tretíkrát v doterajšej histórii ľudstva.

Toffler je človek, který dokáže vidieť náznaky budúcej zmeny aj tam, kde ich väčšina ľudí ešte nevidí. Už okolo roku 1980 predvídal rozpad Sovietskeho zväzu, čomu v tej dobe málokto veril. V tom istom čase predpovedal príchod Tretej Vlny.

Viac sa dozviete v časopise...

Hľadanie priamej demokracie a budovanie komunít, teda trvalej udržateľnosti v sebestačných spoločenstvách

Množstvo ľudí dnes hovorí o budovaní komunít. Vieme ale, čo to tá komunita je? Jedným z dôvodov, prečo sa nemôžeme v problematike komunít ľahko orientovať, je vágne definovaný samotný pojem „komunita“. Na Slovensku ho žial najčastejšie skloňujeme v súvislosti s rómskou komunitou, lebo si s ňou v kontexte multinacinálnej spoločnosti nevieme dať rady.

Čítať ďalej...

Naše rodinné zásady

Sme celkom obyčajní rodičia troch detí, ktorí spravili kopec celkom obyčajných rodičovských chýb. Po čase sme si uvedomili, že rodičovstvo nás viac vyčerpáva ako by nás malo nabíjať energiou, deti si zvyčajne robia čo chcú a že my sami sa čoraz častejšie hádame.

Pomaly a bolestivo sme začali veci naprávať. Čítali sme si rôzne knižky o výchove, sami sme všeličo skúšali, hodne nás inšpirovali aj pedagogické postupy v Škole Fantázia, do ktorej chodí naša najstaršia dcérka. No, stále nie sme dokonalí, ale aspoň sme si vyjasnili, akou cestou sa ako rodičia chceme uberať. Na základe našich skúseností i naštudovaných vecí sme dospeli k niekoľkým zásadám. Keď sa nám ich darí dodržiavať, život v našej rodine je hneď veselší:

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Chlapci v mužskom tele

Skúste uhádnuť, čo majú spoločné nasledujúci muži:

1. Autoritatívny šéf, ktorý neustále vrieska po svojich podriadených.
2. Slabošský šéf, ktorý sa svojich podriadených bojí a zatvára sa pred nimi v svojej kancelárii.
3. Agresívny alkoholik, ktorý bije svoje deti a manželku.
4. Otec pod papučou, ktorý nič nerieši a vo všetkom manželku poslúcha.
5. Manažér workoholik, ktorý drie až do úmoru, pretože „všetci sú neschopní a ak to chce mať poriadne, musí si to urobiť sám“.
6. „Chrobák Truhlík“, ktorý nerobí nič, ale každého poučuje a zhadzuje ho svojimi ironickými poznámkami.
7. Sukničkár, ktorý strieda partnerky ako ponožky, no bojí sa ísť do vážneho vzťahu.
8. Zatrpknutý samotár, ktorý si odopiera radosti života a žije len pre povinnosti.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Čo je a čo nie je komunita

Upozornenie: Tento text vyšiel v časopise Hľadanie (marec 2012). Keďže bol skrátením a redakčnými úpravami pozmenený zmysel textu, uverejňujeme aj pôvodný text autora s názvom Hľadanie priamej demokracie a budovanie komunít, teda trvalej udržateľnosti v sebestačných spoločenstvách.

Cítime, že naša spoločnosť prežíva krízu a preto čoraz viac ľudí hovorí o priamej demokracii a o budovaní komunít. Pritom je málokomu jasné, čo slovo „komunita“ vôbec znamená. Na Slovensku ho žiaľ najčastejšie skloňujeme v súvislosti s rómskou komunitou, lebo si s ňou v kontexte multinacionálnej spoločnosti nevieme dať rady.

Pre našu tému je však dôležité vychádzať z pôvodného významu: komunita je skupina ľudí, ktorá navzájom komunikuje a udržuje určité spoločenské väzby. Spoločenské väzby a sociálny kapitál sa však v našej kultúre rýchlo strácajú. Stačí sa pozrieť na vzťahy ľudí v geograficky danej komunite jedného paneláku. Vzájomné vzťahy tejto komunity sú už natoľko deformované, že spolu takmer nekomunikujú, nepoznajú sa a často sa už ani nezdravia. Je to spôsobené veľkou migráciou a praktickou neexistenciou sociálnych štruktúr, ktoré by napomáhali zoznamovaniu sa a komunikácii susedov.

Čítať ďalej...

„Občania môžu riadiť svoj štát z pohodlia obývačky“

Daniel Marko pracuje ako IT technik vo veľkej telekomunikačnej spoločnosti. Aktívne sa však zaujíma o možnosti spoločenskej zmeny k lepšiemu. Napísal knižku Veľká príručka na oslobodenie, v ktorej odhaľuje pravú tvár súčasného ekonomického systému a prináša praktické návody, ako žiť v čo najmenšej závislosti od systému. V poslednom čase sa angažuje pri presadzovaní myšlienky priamej demokracie. Dokonca sa rozhodol kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách ako nezávislý kandidát Obyčajných Ľudí. Do parlamentu sa chce dostať preto, aby systém priamej demokracie ukážkovo uviedol do praxe.

Viac sa dozviete v časopise...

Počuli ste o islandskej revolúcii?

Island je malá krajina na pokraji záujmu európskej verejnosti. Počas uplynulých rokov však prešla zásadným prevratom. Väčšinové média po celej Európe sa pritom tvária, akoby sa tam nič zaujímavé nestalo.

Hovorí sa o cielenom informačnom bojkote islandskej revolúcie. Čelným európskym politikom a majiteľom veľkých mediálnych korporácií nevyhovuje, aby sa ľudia dozvedeli pravdu o Islande a dostali tak do rúk návod, ako odstaviť skorumpovaný systém a začať zavádzať prvky priamej demokracie. Našťastie existujú aj menšie nezávislé médiá a internet. Vďaka nim sa informácie o Islande šíria, i keď často nesúvisle a útržkovito. My sa na základe dostupných zdrojov pokúsime zosumarizovať, čo sa na Islande udialo.

Viac sa dozviete v časopise...

O priamej alebo skutočnej demokracii

V súvislosti s korupčnými kauzami, súčasnými, ale aj minulými, vyvstáva otázka: Akí ľudia nám vládnu? Uprednostňujú vlastné vrecko pred verejným blahom? Vari nemáme demokraciu? Nie je demokracia vládou ľudu? Prečo je potom ľud oklamávaný a ožobračovaný? Prečo ľud nie je schopný vymeniť týchto ľudí a dosadiť na ich miesta poctivých služobníkov ľudu?

Čítať ďalej...

Chemtrails: Pokusné práškovanie obyvateľstva?

Pozrite sa na oblohu a keď uvidíte nejaké lietadlo, všimnite si, akú stopu zanecháva. Je to kondenzačná stopa (contrail), teda prirodzený dôsledok zmiešavania horúcich plynov z motorov so studeným vzduchom. Jeho vznik, dĺžka a rozpad sú presne merateľné veličiny. V poslednej dobe však môžeme pozorovať za niektorými lietadlami enormne dlhé stopy, ktoré sa nedajú zdôvodniť týmto prirodzeným kondenzačným procesom. Svedčia o prítomnosti istých chemických prvkov, preto táto zmenená stopa po lietadlách dostala názov chemtrail (z anglického chemical trail – chemická stopa). Natíska sa otázka: Čo sa to deje a prečo o tom verejnosť nikto neinformuje?

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Zlo neexistuje

Profesor na univerzite položil svojim študentom otázku:
- Je všetko čo existuje stvorené Bohom?
Jeden zo študentov nesmelo odpovedal:
- Áno, je to stvorene Bohom.
- Stvoril Boh všetko? - spýtal sa profesor.
- Áno, pane! - odpovedal študent.
Profesor sa teda spýtal:
- Ak Boh stvoril všetko, to znamená, že Boh stvoril aj zlo, ktoré existuje. A vďaka tomuto princípu, naša činnosť určuje nás samotných, Boh je zlo.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Čo pre vás znamená slovo „pokora“?

V dnešnej dobe akoby sme sa hanbili priznávať k dobrým ľudským vlastnostiam ,hovoriť o nich. Skôr je v móde nadávať na druhých, poukazovať na to, čo je na nich zlé. Význam pozitívnych vlastností akoby upadal do zabudnutia. Ak však chceme zmeniť tento svet k lepšiemu, bez rozvíjania týchto vlastností v našom vnútri ho nezmeníme. Hovorí nám ešte niečo slovo „pokora“? Nie, pokora nie je to isté čo slepá poslušnosť. Opýtali sme sa na túto vlastnosť niektorých našich priateľov, na Slovensku i v zahraničí.


Viac sa dozviete v časopise...

Lev Nikolajevič Tolstoj – výroky

Čím menej si o sebe namýšľame, tým sme milší. Čím sme lepší, tým sme milší a chápavejší, lebo dobrí ľudia si pamätajú, že aj oni mali chyby; keby sa mali hnevať na iných za ich nedostatky, najprv by sa museli hnevať sami na seba.

Všetci sme bratia a sestry a všetci máme v sebe dobro. Preto by sme nikoho nemali považovať za nadradeného, lebo tí nás potom môžu viesť na scestie. Buď s ľuďmi zajedno, v čom s nimi súhlasíš; nevynucuj si však súhlas v tom prípade, keď s nimi nesúhlasíš! Miluj svojich nepriateľov - a nebudeš mať žiadnych!

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Zvuky Zeme

V rozdielnych častiach sveta boli od minulého roku intenzívne zaznamenané divné zvuky. Objavili sa aj v oblastiach, kde dovtedy ľudia žili v pokoji. Tí ich zachytávajú a dávajú na internet. Ak ich chcete počuť, stačí zájsť na YouTube a zadať heslo „strange sounds“.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Austrálski Gotye a ich nevšedný videoklip

Objavom hudobnej scény roku 2011 sa stal 21-ročný Austrálčan Walter De Backer, známejší pod značkou Gotye. Jeho pieseň Somebody That I Used To Know a album Making Mirrors vyhrali v Austrálii všetky dôležité ocenenia. Svetovú slávu získal najmä vďaka videoklipu k spomínanej piesni, kde sa hudobník nechal pomaľovať, tak aby vyzeral ako súčasť steny.

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Lacné a zdravé recepty

Ceny potravín stále stúpajú. Ak máte hlboko do vrecka, mali by ste variť tak, aby ste veľa neminuli, no zároveň dodali organizmu všetky živiny, ktoré potrebuje. Prinášame vám niekoľko receptov, ktoré tieto podmienky spĺňajú. Uvádzané množstvá vystačia zhruba na dva dni pre štvorčlennú rodinu:

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...

Oto Malík: Tramtária

Kde bolo, tam bolo, žil raz malý chlapec, Janko. Odmalička ho jeho rodičia učili, že klamať sa nemá a musí vždy hovoriť pravdu.
Lož má krátke nohy, hovoril mu často otec. S pravdou sa ďalej zájde, počúval Janko denne. Keď vychodil všetky školy a dospel, zavolal si ho otec a takto mu povedal:
„Pozri, synku! My sme ťa dobre vychovali, si slušný a pravdovravný.  To si u teba veľmi  ceníme. Teraz choď do sveta a ukáž, ako sme ťa naučili správať sa!“

Viac sa dozviete v tlačenej verzii časopisu...