hladanie2.jpgvodopad.jpgpotok.jpghladanie1.jpgmotyl.jpg
štvrtok, 25 október 2012 00:20

Diskusia

Napísal

Debata o texte"Radosť vládnuť tomuto národu"

Hnutie Invisible children (Neviditeľné deti) má ambíciu 20. apríla 2012 oblepiť doslova celý svet plagátmi Josepha Konyho. Nie preto, aby ho spravila slávnym, ale aby bolo poukázané na jeho zločiny, aby pokračovala podpora jeho zatknutia a postavenia pred medzinárodný súd.

Nedávno sa ku mne dostalo YouTube video, predpovedajúce veľké zemetrasenie na 22.3.2012. Predpoveď vychádzala z faktu, že v poslednej dobe sa vyskytuje istá periodicita medzi veľkými zemetraseniami a hľadalo súvis aj s polohou hviezd našej Slnečnej sústavy. Zaujalo ma to, lebo ako matematik, rozumiem reči čísel a bol som zvedavý, či sa predpoveď naplní. A tiež preto, lebo som doteraz na fenomén zemetrasení  nemal žiaden názor, asi aj vďaka tomu, že tuná na Slovensku veľmi nepociťujeme jeho dôsledky. Pripomeňme si nielen číslami, ale aj dôsledkami, čo sa dialo v posledných dvoch rokoch a o čo sa spomínané video opieralo.

streda, 04 apríl 2012 20:25

Zajatci sveta peňazí.

Napísal

Publikované v Pravde 1. decembra 2010

Na peniaze sa z celospoločenského hľadiska môžeme pozerať ako na mazivo, ktoré preteká medzi ozubenými kolieskami vo veľkom súkolesí, ktoré sa nazýva ekonomika. Ak peniaze chýbajú, ozubené kolieska začnú škrípať, prehrievať sa, tie menšie nevydržia a rozpadnú sa. A ak nebodaj zastanú tie veľké, ohrozená je celá ekonomika. Platí to aj naopak, keď tých peňazí je priveľa. Niektoré kolieska sa chcú krútiť rýchlejšie a súkolesie sa opäť pokazí. Preto naše očakávania sú, že štát reguluje množstvo peňazí v obehu tak, aby nedochádzalo ani k jednému spomenutému extrému. A ako jednotlivci od peňazí očakávame ešte jednu vec. Ak som dnes schopný vyprodukovať viac ako potrebujem pre svoj život, tak ten rozdiel chcem uchovať v podobe, ktorá nepodlieha znehodnoteniu.


 

streda, 04 apríl 2012 20:24

Zdravie merané peniazmi

Napísal

publikované 29. augusta 2010

Položím takú trochu cynickú otázku: "Komu prospeje zdravý človek?" Lekár z neho nevyžije, nemocnica ho nezoperuje, lekáreň mu nepredá liek, farmaceutický priemysel ten liek preňho nevyrobí, zdravotná poisťovňa nezúraduje zdravotné úkony.


 

streda, 04 apríl 2012 20:23

Koľko času nám dáva ropa

Napísal

publikované 14. augusta 2010

Ľudská civilizácia sa vždy vyvíjala v obdobiach energetického dostatku a, naopak, čelila krízam a vojnám v čase energetického nedostatku. Dnes, počnúc zubnou kefkou, cez oblečenie, potraviny, počítače či autá, je náš život spojený s používaním výrobkov z ropy.

 

publikované v HN 19.júla 2010

Najvážnejší problém, ktorý eurozóna potrebuje okamžite riešiť je jej zadlženosť. Tá totiž blokuje všetky pokusy na opätovné rozbehnutie ekonomiky a tým aj zmysluplnú zamestnanosť obyvateľstva. Dnes je zadlženosť eurozóny na úrovni zhruba 85% HDP. V štrajkami skúšanom Grécku je to cca 140%, u Nemecka 80% a Slovensko stúpa k 40%. Prebytkové hospodárenie je v týchto časoch a v tejto časti sveta skôr ilúziou a každé ďalšie požičané peniaze (ako napríklad Grécku) sú nevrátiteľné. Nie je z čoho. Výkonnosť ekonomík nepostačuje ani na platenie úrokov, nie ešte na splatenie istiny. Smutné je konštatovanie, že všetky vyspelé krajiny sveta sú zadlžené. Otázka je, že komu? Komu vlastne všetci pozemšťania dlhujú? Marťanom či Venušanom? Kto vlastne úveruje celosvetovú ekonomiku? A prečo to ten „niekto“ robí, keď vie, že mu to štáty nemajú ako splatiť? O čo tu teda ide?

 

streda, 04 apríl 2012 20:19

Zlatá slovenská koruna!

Napísal

publikované v Pravde 7.apríla 2010

Ešte pred rokom sa zdalo naše prijatie eura ako šťastný a správne časovaný krok. Očakávali sme jasné pravidlá financovania, zjednodušenie prístupu na celý európsky trh, zbavenie sa kurzového rizika či manipulácie a tiež dodržiavanie zásad primeranosti deficitov v rozumnej miere zo strany nielen našej kocúrkovskej vlády.

Dnes zisťujeme, že vstupom do eurozóny sme vstúpili do spolku, kde nie je problém podvádzať a klamať. Odhalenia z Grécka o zadlžovaní eurozóny bez ručenia a o falšovaní výkazov sú len vrcholom ľadovca. Európska centrálna banka absolútne nezvládla svoju základnú úlohu uchovávať menovú stabilitu. Poslušne financovala deficity krajín formou akceptácie ničím nekrytých a podvodom skonštruovaných dlhopisov.

 

neúspešný pokus publikovať v novinách pred parlamentnými voľbami 2010 ...

V najbližších parlamentných voľbách idem voliť politickú stranu ZMENA. Páči sa mi jej program. V prvom rade im ide o osobnú slobodu každého jednotlivca. Uvedomujú si, že každý sme výnimočný, neopakovateľný a že spoločnosť nemá túto výnimočnosť potláčať, robiť z ľudí poslušných a uniformovaných členov ekonomicky riadenej spoločnosti, ale naopak, vytvárať podmienky pre osobnostný rast každého jedinca. Veria, že ľudia na našej lokálnej úrovni uprednostnia spoluprácu a vzájomné zdieľanie základných zdrojov skôr ako súperenie, podvádzanie, klamanie, kradnutie v snahe vyniknúť a uspieť v konkurenčnom prostredí. Že vraj chcú aj zastaviť stále väčšie presakovanie nových zákonov, predpisov či predstáv byrokratov z Bruselu o tom, ako máme žiť. No, trochu zidealizované, ale páči sa mi to viac ako súčasná, nikdy nekončiaca manipulácia, ktorá zasahuje do všetkých oblastí života.

 

streda, 04 apríl 2012 20:13

Koľko ešte musia nakradnúť ...

Napísal

publikované v Pravde 23.2.2010

Občas si kladiem otázku: Koľko ešte musia politici nakradnúť, aby sa opäť vytvorila kritická masa občanov, ktorá vyjde do ulíc, zaštrngá kľúčmi a povie „tak takto nie!“? Bohužiaľ, odpoveď je, že ešte dosť. Tých 20 rokov od nežnej revolúcie je stále málo na novú zásadnú zmenu. Užívame si výdobytky konzumného kapitalizmu, nechávame sa opíjať kvantitou spotrebného tovaru a nevšímame si, ako trhový mechanizmus preniká do oblastí, kde nepatrí. Predovšetkým do politiky, štátnej správy a tiež do profesií, ktoré by mali byť skôr poslaním ako podnikaním. Verejné záujmy sú pošľapávané, ostali z nich len marketingové slogany politikov pri presadzovaní súkromných záujmov mocných.

 

Strana 1 z 2